FG drops all charges against Binance executive Tigran Gambaryan
The legislative changes related to the crypto sector by the Ministry of Internal Affairs will not come into effect until 2026.
October 17, 2024
Annual IT Intellectual Cup 2024 is heading. On November 30th Armenian tech companies will gather to compete and network!
October 15, 2024
The ftNFT YoCerebrum Awards invites all NFT enthusiasts to participate, nominate, and celebrate!
October 10, 2024
After 6 years, the Central Bank of Armenia has finally authorized banks to conduct crypto-related transactions.
October 3, 2024
Join DigiTec 2024 at the Meridian Expo Center from October 4-6. Participation is FREE for visitors, but pre-registration is required.
September 30, 2024
Proud to note that web3 evangelist and our co-founder Vardan Khachatryan delivered an insightful talk at the DACOM Summit in New York last week, joining a panel alongside industry leaders Christina Cheung, Noah Perlman, and Ben Gray.
September 23, 2024
Fresh off the Singapore crypto gathering, we’re heading to Armenia’s biggest tech event for the second year in a row! Meet the WEB3 ARMENIA FOUNDATION team at DigiTec and discover how we’re driving innovation in Web3 and blockchain.
September 13, 2024
For those who would like to have knowledge about web3, about its advantages and what we are going to face on the Social Platforms, join our upcoming Meet and Growth event.
September 9, 2024
Web3 Armenia is off to TOKEN2049, one of the largest global crypto events. Armenian-based companies like Layerswap, Fastex, Blockstars, and Hexens will be there from the foundation.
July 24, 2024
They've just launched the Atomic Bridging Protocol, bringing seamless, permissionless cross-chain transactions.
July 19, 2024
Our community representatives, at the initiative of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), attended an international seminar on blockchain and cybersecurity in Wuhan, China.
July 18, 2024
Web3 Compass an Armenian startup developed by Blockstars participated in the Microsoft Startup Founders Hub and received financial support.
June 4, 2024
We're happy to announce that our partner product, Web3 Compass, the world's first web3 search engine, won an award at the prestigious Global Innovation through Science and Technology program in Georgia.
May 2, 2024
Our co-founder Artyom Harutyunyan presented the "Web3 and Blockchain Technologies" educational program at the National Polytechnic University of Armenia and answered applicants' questions.
April 26, 2024
On April 26, the Partners Business Club hosted a Web3 master class. Co-founder Artyom Harutyunyan explained Web3 and Blockchain basics to business leaders, highlighting their business relevance in an interactive session with Q&A.
February 15, 2024
Artyom Harutyunyan, co-founder of Web3 Armenia Foundation, and our Executive Director Metakse Ghambaryan, answered a series of questions related to blockchain technology.
January 16, 2024
Due to the cooperation between Web3 communities of Georgia and Armenia different knowledge exchange and networking events will be organized in 2024.
December 20, 2023
From specialized services addressing industry-specific needs to strategic collaborations enhancing operational capacities, the project Legal Services Catalysts is committed to excellence, innovation, and strategic insight.
December 13, 2023
FIRST Armenian NFT Figital Space has officially opened its doors in the heart of Yerevan! It’s open daily from 10:00 to 22:00, it's a revolutionary space that transcends boundaries not only in Armenia but across the entire region!
December 1, 2023
Artyom Harutyunyan had a speech on "Cryptocurrencies and Blockchain Technologies as an Economic Stimulus" at Science and Business Days 2023.
October 15, 2023
Web3 Armenia Foundation exhibited in the Digitec23 event, which took place at Meridian Expo Center. The largest IT expo of the region had 120 participating companies and more than 40 speakers. Artyom Harutyunyan, the founder of WEB3 Armenia Foundation and Blockstars, also gave a speech. It was entitled "Sovereignty of Nations and Web3"
October 9, 2023
Representatives from the Armenian WEB3 community attended the annual DeGamefi WEB3 conference in Tbilisi. Artyom Harutyunyan, founder of WEB3 Armenia Foundation and Blockstars, spoke about technology development and cryptocurrency regulations in Armenia.
September 18, 2023
Congratulations to all Armenian Web3 companies on productive work at TOKEN2049 in Singapore. Keep on building a sustainable community and ecosystem!
September 10 , 2023
Two Evangelists' Artyom Harutyunyan and Vardan Khachatryan had panel speeches on main industry topics and many interesting connections between Georgian and Armenian web3 professionals!
August 25, 2023
So our "Entering Web3 event" took place Here we want to share the appreciation to our amazing community, without your passion to innovation, nothing would be possible. Here is a round of applause to our speakers Maria Voskanyan, Asaf Naim, Hayk Azaryan and Hamlet Mkrtchyan! You inspire and educate, keep on the hard job! And a huge thank you to organizers - our charismatic host Arman Mamyan and Metakse Ghambaryan, for making this happen.
July 26, 2023
Our next stop is Seaside Startup Summit Web3 Armenia Foundation is going to give Web3 startups a guideline how to make a way in the Web3 world, and our Evangelist Artyom Harutyunyan will be mentoring young founders on July 26th.
June 13, 2023
Last Friday we were hosted by NFT Armenia at ISTC - Innovative Solutions and Technologies Center for a NFTtalk organized by our Evangelist Hayk Azaryan aka NFT Hayk. It's quite impressive to see the Web3 community growing and we thank everyone who contributes in spreading awareness and education of Web Space.
April 13, 2023
BANA Angels and Web3 Armenia Foundation organized a Talk Around discussion on April 13, focusing on Web3 technology, industry startups, and the call for government regulation.
February 28, 2023
Web3 Evangelist Sipan Vardanyan offered guidance to startup founders, and Artyom Harutyunyan joined as a special guest.
September 10, 2022
Our evangelists were interviewed on public TV, discussing foundations and Polytechnic University`s new program. It aims to train blockchain specialists with government support.
July 20, 2022
Artyom Harutyunyan, Co-Founder of Web3 Armenia Foundation, shares insights on Web3 technology development, foundation creation, goals, and directions of activity.
July 3, 2022
We were delighted to participate in Tech Week 22. Thanks to Tech Week Armenia for an amazing event! Web3 Armenia Foundation evangelists joined a panel discussion on "Web3 and the future of the internet" at Tech Week Armenia!
July 1, 2022
We continue to represent the partners of Tech Week 2022, this time in Armenia. Web3 Armenia Foundation's mission is to establish a thriving and sustainable Web3 community in Armenia. We provide support to Web3 developers, foster startups, attract foreign investors, and facilitate entry into the Web3 sphere by reducing barriers.
May 22, 2022
- Risks of the market, why regulations are needed urgently - Which directions are in priority for the beginning of the process - International laws and use cases - What has been done till this moment and can we still use that - What Armenia is losing right now, every moment without crypto regulations - How crypto can help the country”